نوبت دهی تلفنی 33131254-013

جرمگیری دندان و تفاوت آن با بلیچینگ در سفید کردن دندان ها

هر دو روش جرم‌ گیری و بلیچینگ دندان باعث تمیز شدن دندان ها می‌شوند ولی در هر کدام از این روش‌ها میزان و نوع سفید کردن دندان‌ ها متفاوت است. در ادامه به این دو روش و انواع آنها میپردازیم.

جرم‌ گیری دندان چیست؟

بزاق دهان انسان با میکروب‌ها و مواد غذایی و باکتری‌های دهان به طور طبیعی ترکیب شده و ایجاد یک لایه روی دندان می‌کند که پلاک یا همان جرم می‌گویند. عواملی چون استفاده از مسواک نامناسب و عدم استفاده از نخ دندان، مصرف مواد غذایی شیرین و چسبناک، داشتن بزاق جرمساز، مصرف دخانیات، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، از جمله مواردی هستند که باعث ایجاد جرم و پلاک روی دندان می‌شوند.

این پلاک‌ها معمولا در قسمت‌هایی که دسترسی به آنها برای تمیز کردن مشکل است بیشتر می‌شوند. این جرم و پلاک‌ها به مرور زمان عوارض جبران ناپذیری بر روی سلامت سلامت دهان دندان دارند. بنابراین با مراجعه به موقع به دندانپزشکی و جرم‌گیری دندان می‌توان از بروز این عوارض جلوگیری کرد. طی فرایند جرم‌گیری دندان جرم‌ها و پلاک‌های  روی دندان و لثه برداشته می‌شوند.

در این روش دندان رنگ خود را تغییر نمی‌دهد بلکه با برداشته شدن جرم و پلاک‌ها از روی دندان رنگ واقعی دندان نمایان می‌شود. در این روش جرم‌ و پلاک‌ها از روی دندان بدون این که به سطح دندان آسیبی وارد شود برداشته می‌شود. استفاده از جرم‌گیری معمولا قبل از بلیچینگ توصیه می‌شود.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ ها چیست؟

به فرایند سفید کردن دندان‌ها با استفاده از مواد مخصوص بلیچینگ گفته می‌شود. لکه‌ها و رنگدانه‌هایی روی دندان به مرور زمان ایجاد می‌شود که می‌تواند بر اثر کهولت سن، ژنتیک و یا نفوذ رنگدانه‌های داخل مواد غذایی باشد. در روش درمانی بلیچینگ از مواد شیمیایی استفاده می‌شود که این مواد پراکسید هیدروژن نام دارد. این مواد به داخل دندان فرد نفوذ کرده و فعال شدن اکسیژن موجود در این مواد باعث از بین رفتن لک و رنگ‌های نفوذ کرده به دندان می‌شود و دندان را روشن‌تر می‌کند. مواد مورد استفاده در بلیچینگ در روش‌های مختلف آن با غلظت‌های متفاوتی استفاده می‌شود.

فرق بین جرمگیری و بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ یا سفید کردن دندان، به روش‌هایی گفته می‌شود که برای حذف لکه‌ها و رنگ‌های غیرطبیعی از روی سطح دندان استفاده می‌شود. این روش‌ها ممکن است شامل استفاده از خمیر دندان سفید کننده، کربن فعال، قالب های سفید کننده، روش‌های سفید کننده حرارتی و روش‌های سفید کننده شیمیایی مانند پروکسید هیدروژن باشد.

اما جرمگیری دندان به معنی حذف پلاک و سایر رسوباتی است که روی دندان تشکیل می‌شود و می‌تواند منجر به بوی بد دهان، التهاب لثه و بیماری‌های دندانی شود. برخی از روش‌های جرمگیری شامل مسواک زدن منظم، مصرف خمیر دندان ضد پلاک، نخ کشیدن، آب دهان ضد باکتری، سکریپر دندانی و فرآیند جرمگیری دندان در دندانپزشکی می‌باشد.

بنابراین، سفید کردن دندان به منظور حذف لکه‌ها و رنگ‌های غیرطبیعی استفاده می‌شود، در حالی که جرمگیری دندان برای حذف پلاک و رسوبات دندانی استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از سفید کردن دندان‌ها و  بلیچینگ دندان چیست؟

در صورتی که مراقبت‌های لازم صورت نگیرد نتیجه رضایت بخش نخواهد بود و امکان نارضایتی بیمار را به همراه خواهد داشت. پس با رعایت مراقبت‌ها و توصیه‌های لازم بعد از عمل بلیچینگ می‌توان تاثیر این روش را ماندگارتر کرد و رضایتمندی بیمار را به همراه داشته باشد.

لازم به ذکر است که بلیچینگ درمانی است که هر چند وقت یکبار باید تکرار شود تا رنگدانه‌ها سفیدی خود را به صورت دائمی داشته باشند. پس از انجام عمل بلیچینگ دندان، منافذ مینای دندان کاملا باز هستند و در این حالت آسیب پذیری دندان به لکه‌ها به شدت زیاد است و تا 24 الی 48 ساعت نیاز به یک رژیم غذایی مناسب دارند.

  • از مصرف مواد غذایی که باعث ایجاد لکه‌ها تیره می‌شوند پرهیز کنید مانند شکلات، سس سویا برخی از میوه‌ها و گوشت قرمز.
  • از مصرف نوشیدنی‌هایی مثل نوشابه، قهوه و چای که دارای کافئین هستند و ایجاد لکه روی دندان‌ها می‌کنند خودداری کنید. تا جایی که امکان دارد برای مصرف نوشیدنی‌ها از نی استفاده کنید.
  • مصرف دخانیات نیز باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شود بنابراین تا 24 ساعت از مصرف آن خودداری کنید.
  • بعد سفید شدن دندان‌ها در ساعات اولیه بعد از درمان برای کاهش هرگونه التهاب احتمالی لثه‌های خود را با آب گرم شسته و ماساژ دهید.
  • حتی الامکان تا مدتی از مصرف خمیردندان‌های رنگی خودداری کنید، بهتر است از خمیردندان‌های مناسب دندان‌ها بلیچینگ شده استفاد کنید.
  • پس از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید. این کار باعث حفظ بهداشت دهان و دندان شده و تلاش برای سفید کردن دندان ها را برای مدتی طولانی‌تر حفظ می‌کند.

پربحث‌ترین‌های کادوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *